Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 13:43 Bu haber 4895 kez okundu
 
YEDİSU FASULYESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI
Yedisu Horoz kuru Fasulyesinin coğrafi işaret alması için gerekli çalışmalar başladı.
EKONOMİ Haberi
YEDİSU FASULYESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI

Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan teknik ekip başkanlığında Bingöl'de yetiştirilen ürünlere katma değer oluşturma ve tarımsal gelirde çeşitlilik meydana getirmek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Yedisu İlçesinde yoğun bir şekilde üretimi yapılan Yedisu Horoz Kuru Fasulyesinin coğrafi olarak işaretlenmesi ve markalaştırılması amacıyla öncelikli olarak bir ön çalışma yapılıp, coğrafi işaretlemenin prosesleri belirlenerek faaliyete başlandı. Bu kapsamda teknik ekip başkanlığında Yedisu İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün eliyle Yedisu İlçesi Kabaoluk Mahallesi ile Gelinpertek Köyünde 500'er m²'lik alanlarda olmak üzere toplam 1.000 m²'lik alanda ekim işlemleri yapıldı. Ekimi gerçekleştirilen alanlarda toprak numuneleri alınmış olup analiz için ilgili laboratuvarlara numuneler gönderilecek.

Yedisu Horoz Kuru Fasulyesinin fiziksel, morfolojik ve teknolojik özellikleri ve besin değerlerinin belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra coğrafi işaret başvurusu için Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulunulacak.

Yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgeye çok iyi uyum sağlayan, ekonomik öneme sahip, aroma, tat, lezzet ve albenisi ile oldukça büyük ilgi gören Yedisu Horoz Kuru Fasulyesi, coğrafi işaret aldığında Yedisu İlçesine hem popülarite hem de maddi anlamda büyük katkılar sağlayacak ve Yedisu İlçesinin ekonomisinde önemli bir yer alacak.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: YEDİSU, FASULYESİ, İÇİN, İLK, ADIM, ATILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı