Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 12:07 Bu haber 2753 kez okundu
 
TEMİZSU’NUN KİTABI ÇIKTI
Bingöl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Habibe Temizsu’nun ‘’Yasak-Cengiz Han Yasası ve Moğol Devletleri Tarihinde Yaşadığı Değişim’’ adlı kitabı, Türk Tarihi alanında Türkiye’nin önemli yayınevlerinden biri olan Ötüken Neşriyat tarafından yayınlandı. Temizsu, eserinde ünlü Cengiz Han Yasası’nı tüm yönleriyle ele alırken, yasanın Moğol Devletleri Tarihi’nde geçirdiği değişimi de değerlendiriyor.
- Haberi
TEMİZSU’NUN KİTABI ÇIKTI

13 ve 14. Yüzyıllarda Orta ve Ön Asya, hatta Batı dünyası siyasetini derinden etkileyen Cengiz Han’ın bir efsane gibi anılan yasalarının ele alındığı bu çalışmanın araştırma safhası, YÖK desteğiyle Doğu ve Asya Araştırmaları Enstitüsü, Mongolistik ve Tibet Çalışmaları Bölümü (Rheinische Friedrich-Wilhelms Universität, Institut für Orient- und Asienwissenschaften, Abteilung für Mongolistik und Tibetstudien)’nde sürdürüldü.

Temizsu, yasaları değerlendirirken, yabancı dillerde pek çok çalışmadan yararlanmış, alanında önemli Moğol Dili ve Tarihi uzmanlarından Alman Prof. Dr. Michael Weiers’ın (emeritus) ve ünlü İslam Öncesi Türk Tarihçisi Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’ın da katkılarıyla bu Yasa’ları başlıca alanlar olan idarî teşkilat, askerî teşkilat, adlî teşkilat ve posta teşkilatı gibi başlıklar altında incelemiştir.

Titiz bir değerlendirme sürecinin ardından Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanan kitabı hakkında değerlendirmelerde bulunan Temizsu, “Yaşadığı dönemde Cengiz Han Yasası, son derece katı bir şekilde uygulanmış olsa da zamanla Çağatay Ulusu, İlhanlı Ulusu, Cuci Ulusu ve Yüan Hanedanlığı’nda gerçekleşen değişimlerin de ardından, yasa maddelerinin şaşılacak şekilde doğru düzgün bir nakli kalmayarak unutulmuştur. Bunun için direkt nakilleri mevcut olamamıştır” diye ifade etti.

‘’Cengiz Han, neredeyse her yıl dünyanın dört bir yanında hakkında kitaplar yayınlanan popüler bir tarihi şahsiyettir. Ancak bu çalışma, yasaları bir bütün olarak ele alması ve Büyük Moğol Hanlığının yanında dört Ulus’ta geçirdiği değişimi incelemesi bakımından alanında bir ilktir.’’ diye sözlerini sürdüren Temizsu, araştırma safhasında Tarih Bölümünün kendisine büyük destek verdiğini ifade edip bölüm arkadaşlarına da teşekkür etti.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: TEMİZSU’NUN, KİTABI, ÇIKTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı