Haber Detayı
23 Temmuz 2018 - Pazartesi 17:11 Bu haber 6186 kez okundu
 
TARİHİ CAMİ, YENİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞTU
3 Aralık 2015 yılında meydana gelen depremde minaresi ve abdesthanesi hasar gören 616 yıllık tarihi Balaban Bey Cami'nin restore çalışması bittikten sonra yeni görüntüsüne kavuştu.
KÜLTÜR Haberi
TARİHİ CAMİ, YENİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞTU

Kiğı ilçesinde bulunan ve 2006 yılında yanlış restorasyon iddialarıyla gündeme gelen, son olarak da 3 Aralık 2015 tarihinde yaşanan depremde zarar gören Balaban Bey Cami’nin restorasyon ihalesi, 28 Aralık 2016 tarihinde yapıldıktan sonra başlayan inşaat çalışması ile birlikte yeni bir görünüme kavuştu. Bingöl'ün en önemli tarihi kültürel varlıklarından biri olarak bilinen Balaban Bey Camiinin tarihi 616 yıllarına dayanıyor. Caminin Bahçesinde çok sayıda eski dönemlere ait mezar bulunuyor. Bir mezar ise caminin hemen girişinde bulunuyor. Camii restore edilirken cami bahçesinde imam evi yapıldı. Abdesthanede caminin hemen önünde yer alıyor.

BALABAN BEY CAMİİ 1401 YILINDA YAPILMIŞ

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Cami’nin Akkoyunlu Pir Ali Bey tarafından 1401 yılında yapıldığını ifade ediliyor. Cami’nin 1734, 1767 ve 1960 ve en son 2006 yılında restore edilmiş.

Arkeologlar tarafından hazırlanan rapora göre "Caminin 1401-1402 yıllarında Akkoyunlu Pir Ali Bey tarafından yapıldığı, Yeni Rehber Ansiklopedisi’nin 38'inci sayfasında belirtilmektedir. Ana girişi kuzeydendir. Çatısı kırma çatı şeklinde olup, sac malzeme ile kaplanmıştır. Duvarlarının köşeleri düzgün kesme taş, diğer bölümleri moloz taşlardan yapılmıştır. Batı ve güney cephelerinde 4, doğu cephesinde 2 pencere bulunmaktadır. Minare kesme taştan olup konik bir yapıya sahiptir. Cami girişi kemerli kapıdandır. Üstünde kitabesi bulunmaktadır. Caminin batı tarafında mezarlık alan bulunmaktadır. Bu mezarlık alanda üzerinde Osmanlıca yazılar yazılı 12 dilimli mezar taşları dağınık bir şekilde yer almaktadır. Bu tarihi yapı, değişik zamanlarda yapılan onarımlarla günümüze kadar gelmiştir."

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: TARİHİ, CAMİ,, YENİ, GÖRÜNTÜSÜNE, KAVUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı