Haber Detayı
04 Temmuz 2018 - Çarşamba 16:01 Bu haber 8617 kez okundu
 
SERVİ PEKMEZİ TESCİLLENİYOR
Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Sivan (Servi) dut pekmezi coğrafi işaret ve tescil işlemi için çalışma başlattı.
KÜLTÜR Haberi
SERVİ PEKMEZİ TESCİLLENİYOR

Bingöl'de yetişen dutlardan üretilen ve marka değeri olan Sivan (Servi) Dut Pekmezi, bölge için önemli bir değer. Sivan (Servi) dut pekmezinin yapıldığı bölgelerdeki dut bahçelerinde yalnız çiftlik gübresi kullanılmakta. Kimyasal mücadele yapılmamakta.

 

Dut pekmezi sağlık açısından çok yararlı olup kansızlığa iyi geldiği, vücudu güçlendirdiği ve daha pek çok yönden insan sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca eşsiz lezzetiyle de vatandaşlarımızın kahvaltı sofralarını süsleyen bir üründür.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çalışmaları ile belirlenen Bingöl Genç İlçesi Sivan (Servi) Bölgesi ve köylerinde yerel ürünlerden olan Sivan (Servi) dut pekmezi için Coğrafi işaret ve Tescil işlemleri kapsamında 21.06.2018 tarihinde Müdürlük personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Cafer Kalanve Ziraat Teknikeri Kazım Ercel Servi Bölgesi ve köylerinde teknik incelemelerde bulunduktan sonra konu kapsamında İl Müdürlüğüne sunum gerçekleşti.

Yöresel ürünümüzün tescil işlemleri kapsamında fiziksel ve kimyasal analiz yapmak amacıyla bölgede farklı rakım, sıcaklık vb çeşitli iklim özellikleri gösteren yerlerdeki üreticilerden dut ve pekmez numuneleri alınarak analiz için ilgili Kurumlara gönderilmiştir.

İl Müdürü Burhan Bahadır konuya ilişkin yaptığı açıklamada:

" Coğrafi işaretlerin tescilinin amacı, genel nitelikleri itibariyle üretimi, kaynağı gibi birtakım yerel niteliklerine bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunmasını sağlamaktır. İlimizde neredeyse her ilçemizin, belli bir ürünün üretimine kaynak teşkil ettiği ve bu ürün ile ünlenmiş olduğu bir gerçektir. Doğallık, geleneksellik, sürdürülebilir kalite, bölgesel kalkınma ve dünya pazarında rekabet edebilme teminatı vb gibi tüm bu özellikler coğrafi işaretlerin katma değerleri arasında sayılır. Gerek kurumumuz teknik personelleri marifetiyle bu kapsamda yapılan teknik inceleme ve araştırma gerek alınan numune örneklerinden çıkacak olan analiz sonuçları kapsamında ilgili hazırlıklar yapılarak Türk Patent Enstitüsüne Coğrafi İşaret ve Tescil Belgesi almak için müracaata bulunulacaktır. Böylelikle; çiftçilerimizin ürünlerin katma değeri dolayısıyla refah seviyesi yükselecek olup, bölge ve ilimiz ekonomisi gelişerek ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacaktır.

Çalışmada emeği geçen personel ve üreticilerimize teşekkür ediyorum " diyerek, hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: SERVİ, PEKMEZİ, TESCİLLENİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı