Haber Detayı
30 Mayıs 2018 - Çarşamba 13:50 Bu haber 5467 kez okundu
 
Servi’de İpekböcekçiliği Yapılacak
Yeni göreve başlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Burhan Bahadır başkanlığında bölgede, tarımsal gelirin çeşitlendirilmesi, tarımsal gelirin artırılması ve katma değeri yüksek ürünlere yönelik projeler üretilmesi kapsamında çalışmalar başladı.
EKONOMİ Haberi
Servi’de İpekböcekçiliği Yapılacak

Bu kapsamda değerlendirmeye alınan ve mevcut potansiyeli buna uygun Genç ilçesi Servi Bölgesinde "İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliğinin"  başlaması amacıyla Müdürlük bünyesinde çalışma başlatılıp; bu kapsamda ekip proje ve bölge için fizibilite çalışmaları yapmış ön inceleme ve saha etütleri sonrası yetiştiricilik için gerekli sosyo kültürel yapının varlığı ve dut potansiyelinin yeterli olduğu kanaatine vardı. 

Buradan hareketle Türkiye'nin en büyük İpek İplik Fabrikasının bulunduğu Diyarbakır Kulp İlçesine konu hakkında bilgi alış verişi ve teknik gözlemde bulunmak üzere teknik personellerden oluşan bir ekip gönderildi.

Bu Teknik ekipçe Kulp İlçesinde yapılan gözlem ve araştırmalar sonucu İpekböcekçiliği Yetiştiriciliği hakkında İl Müdürlüğüne gerekli bilgilendirme sunumu yapılarak İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliğinin 2018 yılında hasat döneminin sona ermiş olması nedeniyle proje çalışmalarına 2019 yılında başlanmasına karar verildi.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Servi’de, İpekböcekçiliği, Yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı