Haber Detayı
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 09:50 Bu haber 6246 kez okundu
 
KUZUKULAĞI’NIN (TIRŞIK) BİLİNMİYEN FAYDALARI
Bingöl’de Halk arasında ‘Tırşık’ olarak bilinen Kuzukulağı bitkisi egzama ve sedef hastalıklarına sağladığı faydalar ile bilinmekte.
YAŞAM Haberi
KUZUKULAĞI’NIN (TIRŞIK) BİLİNMİYEN FAYDALARI

Ülkemizin her yerinde yetişmeye elverişli olan Kuzukulağı bitkisi bazı yörelerde ekşimsi tadı nedeni ile acı ot olarak ta bilinir. Bingöl’de Halk arasında ‘Tırşık’ olarak bilinen Kuzukulağı bitkisi egzama ve sedef hastalıklarına sağladığı faydalar ile bilinmekte. Kuzukulağı (Rumex acetosella), 20-50 cm boyunda, kırmızı gövdeli kuzukulağıgiller familyasından çok yıllık bir bitki türü. Yapraklarda potasyum okzalat, oksalik asit, köklerde ise tanen, antrakinon türevleri, nişasta, reçine, şekerler vardır. Ayrıca kuzu kulağı, A, B, C vitaminleri, demir ve fosfor yönünden de zengin.

KUZUKULAĞI OTU NASIL KULLANILIR?

Kuzukulağını salatalarda çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi yemeklerde, böreklerde ve çorbalarda da kullanabilirsiniz. Ayrıca kuzukulağını tıpkı ıspanak yemeği gibi pirinç ile birlikte de pişirebilirsiniz. Kuzukulağını çay olarak da tüketebilirsiniz. Kuzukulağını çay olarak tüketmek için 50 gr kurutulmuş kuzukulağını bir miktar kaynamış suya ekleyin ve demlendikten sonra tüketin. Kuzukulağı çayı, idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra ateş düşürücü özelliğine de sahiptir.

KUZUKULAĞININ YAN ETKİLERİ VE ZARARLARI

Kuzukulağı kullanacak olan kişilerin tabi öncelikle her şeyde olduğu gibi kararında ve yeterli miktarda kullanmaları gerekir. Kuzukulağı, romaztima, gut hastalığı ve böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerde birtakım rahatsızlıklara yol açabileceğinden dikkatli kullanılması veya kullanılmaması tavsiye edilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KUZUKULAĞI’NIN, (TIRŞIK), BİLİNMİYEN, FAYDALARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı