Haber Detayı
19 Haziran 2018 - Salı 17:54 Bu haber 8960 kez okundu
 
HÜDA-PAR BİNGÖL MİTİNGİNİ YAPTI
HÜDA PAR Bingöl’de düzenlediği mitingde hükümetlerin bugüne kadar hep sonuçlarla ilgilendiğini, aslında nedenlerle ilgilenmesi gerektiği vurgulandı.
SİYASET Haberi
HÜDA-PAR BİNGÖL MİTİNGİNİ YAPTI

Düzenlenen mitinge HÜDA PAR Genel Başkanı Mehmet Yavuz ile partililer katıldı.

PTT kavşağında düzenlenen mitingde konuşan HÜDA PAR Genel Başkanı Mehmet Yavuz,

24 Haziran seçimleri yaklaştı, 25 Haziran’da sonuç ne olursa olsun, kardeşlik kazansın. Çatışmanın bize bir faydası yok, kim gelirse gelsin, bu memlekete karşı memleketin evladı olduklarını kimse unutmasın. Bizim de bu sürece katkı verdiğimizi, seçim beyannamemizde belirttik. Türkiye’de bütün iktidarların yaptığı yanlış var, iktidarlar düzeltmek zorundadır. En büyük yanlış sonuçlarla uğraşmaktır. 100 yıllık cumhuriyet tarihi boyunca her iktidar sistemi değiştirmeyi vaat ediyor. Bu memlekette taş üstüne taş koyanlardan Allah razı olsun. Partimiz uzlaşma taraftarıdır. Çatışma memlekete zarar erdi, hep beraber kaybettik. Çatışmayacağız, uzlaşacağız. İktidara yanlışları cesur bir şekilde anlatarak, silahı çözüm olarak kabul etmeden huzuru millete hediye edeceğiz.

Aile kurumu SOS veriyor. İnsanlar birbirlerinden umduklarını bulamıyorlar. Boşanma oranlarında yükselme, evlenme oranlarında düşüş var. Gençlerimizin gelecekten beklentileri yok. Anne ve babalarını 10 dakika dinlemeye tenezzül etmeyen, bilgisayarın önünden kalkmayan gençlik var. Bir bilgisayar tıklaması ile gençlerimize nasıl giyinmeleri, beslenmeleri konusunda talimatlar veriyorlar. Onun için, basit şeylere takılmıyoruz.

Sonuçlarla meseleleri çözemeyiz. Gençlerin eğitimi düzgün değil, ticarethaneye dönüşmüş durumdadır. Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında neden Türkiye’den bir üniversite kolay kolay yer almıyor? İktisada bakın. Faize bulaştırılmayan bir vatandaşımız kaldı mı? Bankalara borcu olmayan kaldı mı? Kaybettiklerimizi de dile getireceğiz. 15 20 yıl önce bankaların önünde geçmeyenler, şimdi bankalara borçlandı. Ters giden bir şeyler var, çatışma ortamına girmeden, anlaşarak uzlaşarak yapacağız, anlatacağız. 90 yıl önce bir sistem kuruldu, bu sistem halka benzemedi. Biri laiklik, biri ulusalcılık var memlekette. Bu bölgede, Dağkapı meydanında laiklik gösterilerek Şeyh Sait idam edildi. Bu memlekette hiçbir zaman dindarlar devlete müdahale etmedi, ancak devlet dindarlara müdahale etti, idam ettiler. Türkçülük üzerinden herkes Türk’tür denildi, Zazalar, Kürtler yok sayıldı. PKK diyorsunuz, PKK bunun sonucudur. Bu yanlışı düzeltmezsen, daha çok vahim sonuçlarla karşılaşacaksın. Dindarlara yönelik yapılan zulümden doğu da batı da nasibini aldı. Devlet milliyetçilik yaparak halkı küstürdü. Her zaman inlerine girdik, vurduk öldürdük diyorsun. 40 yıldır bunu söylüyorsun. Bu sebeplerle yüzleşilmediği müddetçe, 40 yıl daha devam edecek.

Düzgün adımlar atıldı ama aynı hatalar devam ediyor. Milletin adı Türk Milletidir denildi, bu milletin adı Türk Milleti, Kürt Milleti değildir. Bu milleti adı, Millet-i İbrahim’dir, İslam milletidir. Irkçılıkta ısrar etmeyin. Bir isim arayışına girmeyin, yanlış yapmayın. Sonuçlarla siz de uğraşmayın, bu hataya düşmeyin. Eğer bu adımlar atılsaydı, Hüda Par’ın siyaset arenasında yeri yoktu. Türkiye siyaseti, partimizi dinlemek zorundadır. Hüda Par’ı dinlerlerse, millet kazanacak. İşe alımlarda, kadrolara alımlarda ehliyet ve liyakat olması lazım. Bunlar olmadan işin başına getirilen insanlar, yolsuzlukla, rüşvetle hazinelerin içini boşaltıyorlar. Darbe ürünü anayasa ile yönetiliyoruz. Bingöllüler bunu büyük bir oranla reddettiler.

Ekonomiyi bize teslim ederseniz, helal iktisadi anlayışını bu millete hediye edeceğiz. Faize bulaşmamış insan yok. Her şey çok ancak tatmin etmiyor. Sen Müslümansın, helal lokma yemen lazım. Daha fazla kazanmak için kan döküyoruz, yanlış. Bunun yerine üretime dayalı çözüm getireceğiz. Devlet kademelerine yerleşmiş rüşvet, israfı ortadan kaldırıp, güzel bir ekonomi modelini getireceğiz.

15 Temmuz, bu sistemin yanlışlıklarından kaynaklandı. Acaba bu örgütü bu kadar güçlendiren kuvvetli hale getiren kimdir? Cinler değil, sensin. Her vatandaşı bu ötgüte selam vermek zorunda bıraktın. Memur amir olmak istiyor, selam vermek zorunda kalıyor. Hekim başhekim olmak istiyor, siyasete katılanlar, ithalat ihracat yapanlar, bu devletin partisi, her bir vatandaşı FETÖ denen örgüte selam vermek zorunda bıraktı. Bir babayiğit çıksın desin ki yanlış söylüyorsun, hodri meydan. Ey devlet, herkesi FETÖ’ye selam vermek zorunda bıraktı. Sonra da dedin ki kim selam vermişse yakalayın, teröristtir. Bunu yapamazsın, hakkın yoktur. Selam vermek zorunda bıraktığın insanları KHK ile, suçlu suçsuz ayrımı yapmadan alamazsın. Güvenlik soruşturmasına bakın, bir vatandaş işe girecek, soruşturmaya tabi tutuluyor. FETÖ ile mücadele ediyorum, FETÖ tarafından hazırlamış güvenlik ve istihbarat hafızasına göre sınıyorum, yapmayın bunu. Devlet kademelerine bu sebeple alınmıyorsa, ters giden bir şeyler vardır. Yapılan iyi işleri destekleriz, biz anlaşarak, uzlaşarak çözeceğiz. Çatışma bize zarar getirdi. Çatışma bir yol değil. Ya çatışacağız, ya da anlaşacağız. Biz çatışmayacağız, bu milletin ve memleketin tırnağına çakıl taşı dokunsun istemeyiz.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: HÜDA-PAR, BİNGÖL, MİTİNGİNİ, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı