Haber Detayı
06 Haziran 2018 - Çarşamba 09:30 Bu haber 4411 kez okundu
 
Gece Çekilen Fotoğrafların Görüntü Kalitesi Nasıl Arttırılır?
Android işletim sistemli cihazlarımızın bildiğiniz üzere gece çekilen fotoğraflarda en şikayetçi olduğumuz konu şüphesiz görüntü kalitesinin düşüklüğüdür.
TEKNOLOJİ Haberi
Gece Çekilen Fotoğrafların Görüntü Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Akıllı telefon teknolojisi her geçen gün artan hızla yenilenmekte ve üreticilerde bu istekleri karşılayabilmek için daha iyi donanımlara sahip cihazları kullanıcılara sunmaktadırlar. Bir cihaz almaya karar verdiğimizde en çok önemsediğimiz şeylerden birisi kamerasıdır. Anı ölümsüzleştirmek, daha iyi selfieler alabilmek yada bir manzarayı kaydedebilmek için telefonlarımızda bulunan kamera bizler için oldukça önemlidir. Öyle ki gelişen donanımlarla birlikte telefon kameraları dijital fotoğraf makinelerinin sonunu getirmiş, hatta ve hatta profesyonel makinalarla rekabet edebilecek seviyeye ulaşmıştı. Buda doğal olarak ışıklı ortamda yakaladığımız görüntü kalitesi performansının aynısını düşük ışıklı alanlarada yansıtmasını bir beklenti haline getirmemize sebep oldu. Şimdi donanımlardan bahsetmiştik ancak, bunları kullanmayı ne kadar iyi biliyoruz? İşte bu çok önemli bir soru çünkü, Android cihazlarımızda bulunan iyileştirmeleri yeteri kadar kullanmadığımız için bazı fotoğraflar sonucunda hayal kırıklığına uğrayabiliyoruz. Sizler için hazırladığımız bu eksiksiz listeye bir göz atmanız kamera performansını arttırmanız için önemlidir.

1) HDR'ı açın

Yüksek dinamik aralıkları veyahut HDR özelliği, fotoğraf çerçevisin içerisindeki farklı ışık yoğunluklarını tanımaya ve kameranın kendisini ona göre ayarlamasına neden olur. Özellikle düşük ışıklı ortamlarda bu ayarı yapmayı unutmamalısınız.

2) ISO

Kamera uygulamalarının içerisinde bu kelime ile fazlasıyla karşılaşmışsınızdır. Ancak pek kullanmadığınızı varsayarsak öncelikle özelliğini açıklamakta fayda var. Bu özelliğin seviyeleri ayarlamak size düşük ışıklı ortamlarda kameranın daha fazla ışık yada daha az ışık yakalaması konusunda yardımcı olur bu da kameranın hassaslığı ve duyarlılığını arttırır. Düşük ışıklı ortamlarda ISO değerini olabildiğince yükseltmeye çalışın.

3) Flaş Işığı

Bu donanımdan haberi olmayan tabikide yok. Özellikle karanlık ortamlarda patlayan flashlar ortalığı aydınlatırken yakaladığı fotoğraflarda ona kıyasla berbat bir hale dönebiliyor. Evet bu donanım düşük ışığa maruz kalan kameranın desteklenmesi amacıyla telefonlarımıza yerleştirilmiş olsada genelde ortaya pekde hoş sonuçlar çıkmıyor. O yüzden açmanızı tavsiye etmiyoruz!

4) Deklanşör Hızı

Kameranızın fotoğraf çekme hızı oldukça önemlidir. Telefon kameranızın fotoğrafı yakalama süresi ne kadar uzarsa ışıklandırma ayarlamasıda o kadar kaliteli sonuçlar verir ve genelde ışık yoğunluğu iyi olur.

5) Yenilikçi Kamera Uygulamaları

Şimdi bildiğiniz üzere her kamera uygulamasının kendi içerisinde bir yıldız parçası vardır. Hatta ve hatta sadece o görüntüyü kullanabilmek için uygulamayı telefonumuzda barındırmayı ve yer kaplamasını göze alırız. Bu sebeple gece fotoğraflarını en iyi yakalayabilecek uygulamalarla çalışmaya özen gösterin. Bununla ilgili bir listeyi aşağıda sizlerle paylaşıcaz.

6) Ek Donanımlar Satın Alabilirsiniz

Eklenti ışıkları yada ufak OTG flashları telefonunuz için oldukça kullanışlı olabilir. Ve bu donanımlar size beklediğiniz kaliteyi normal cihazınıza oranla oldukça arttıracaktır.

7) Resim Düzenlemeleri

Bu size bahsedebileceğimiz son çözümdür, ve biz işe yaradığını düşünüyoruz. Bazen cihazın kamerası düşük ışıklı ortamlarda kumlu çekimler gerçekleştirebiliyor. Ve söz konusu resim dünzelemeleride bu hataları ayıklama konusunda oldukça başarılı. Çektiğiniz fotoğrafları yeniden düzenleme altına almanızı tavsiye ediyoruz.

Şimdi sizlere anlattığımız bu işlemler tabikide bir profesyonel makine havası katmayacaktır ancak gözle görülür şekilde verim alabileceğinizi söyleyebiliriz. Sizler için hemen aşağıda hazırladığımız listede Android işletim sistemi ile birlikte en stabil olarak çalışan kamera uygulamalarını sıralıyor olacağız dilerseniz ücretsiz olarak deneyebilir beğendiğiniz takdirde tam sürümlerine yükseltebilirsiniz. Geri bildirimlerinizde Fobito Bey için oldukça önemli, araştırmamızı istediğiniz bir konu varsa çekinmeyin yazın. Hadi iyi eğlenceler!

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gece, Çekilen, Fotoğrafların, Görüntü, Kalitesi, Nasıl, Arttırılır?,
Yorumlar
v>
Haber Yazılımı