Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 14:45 Bu haber 4312 kez okundu
 
BİNGÖL’DE O BÖLÜM İLK MEZUNUNU VERDİ
Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü ilk doktora öğrencisini mezun etti. Jüri tarafından doktora savunma sınavında başarılı bulunan Dr. Şebnem İnci, bölümün ilk doktora mezunu unvanını da almış oldu.
BİLİM Haberi
BİNGÖL’DE O BÖLÜM İLK MEZUNUNU VERDİ

İnci, “Yumurtlayan Bıldırcınların Rasyonlarına Farklı Düzeylerde İlave Edilen Portakal Kabuğu Tozu, Portakal Kabuğu Yağı, Nar Kabuğu Tozu ve Nar Çekirdeği Yağının Yumurta Özellikleri, Yumurtanın Besin Madde Kompozisyonu ve Bazı Kan Parametrelerine Etkisi” başlıklı tez çalışmasını tamamlayarak bölümün ilk doktor unvanı almaya hak kazanan öğrencisi oldu.

ZEOOTEKNİ NEDİR?

 

Programın Amacı 

Zootekni programının amacı, ürünlerinden yararlanılan hayvanların üretimi, ekonomik verimlerinin geliştirilmesi, bakımları, beslenmeleri ve değerlendirilmeleri konusunda çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Zootekni programında temel bilim derslerinden başka tarımsal ekoloji, meteoroloji, süt teknolojisi, anatomi ve fizyoloji, genel mikrobiyoloji, hayvan yetiştirme ilkeleri, yem bitkileri yetiştirme, hayvan sağlığı, üreme biyolojisi, hayvancılıkta mekanizasyon, kanatlı hayvan yetiştirme, büyükbaş hayvan yetiştirme ve hayvan ıslahı gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Ziraat mühendisliğinin zootekni alanında çalışmak isteyenlerin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, temel bilimlere, özellikle zoolojiye ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırma merakı olan kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Zootekni programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Zootekni alanında yetişen ziraat mühendisi, ürünlerinden yararlanılan hayvanların verimliliklerinin artırılması yönünde araştırmalar yapar, ayrıca hayvanların verimliliklerinin artırılması için nasıl barındırılmaları ve beslenmeleri gerektiği konusunda üreticileri aydınlatır.

Çalışma Alanları

Zootekni alanında yetişen ziraat mühendisleri Tarım, Orman, ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı çiftliklerde, araştırma merkezlerinde ve özel çiftliklerde, yem fabrika ve laboratuvarlarında çalışabilirler ve kendileri özel çiftlik kurabilirler.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DE, O, BÖLÜM, İLK, MEZUNUNU, VERDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı