Haber Detayı
06 Haziran 2018 - Çarşamba 23:00 Bu haber 5130 kez okundu
 
BİNGÖL'DE MELİSA BİTKİSİ DİKİLDİ
Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2018 yılı Itri-Tıbbi Bitkiler ve Boya Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi projesi kapsamında Bingöl merkez Erdemli köyünde Oğul Otu (Melissa officinalis L.) fidesi dikimi yapıldı.
YAŞAM Haberi
BİNGÖL'DE MELİSA BİTKİSİ DİKİLDİ

Bingöl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2018 yılı Itri-Tıbbi Bitkiler ve Boya Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi projesi kapsamında Bingöl merkez Erdemli köyünde Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personellerinden Ziraat Teknikeri Muazzez ARAL, Ziraat Mühendisi Reyzan Gümüştaş, Ziraat Mühendisi Veysel Kıtay,  tarafından 1.5 da alanda Oğul Otu (Melissa officinalis L.) fidesi dikimi yapıldı.

İnsan sağlığı üzerinde etkili olan birçok tıbbi aromatik bitki bulunmaktadır. Ancak bunlar insanlar tarafından pek fazla bilinmemektedir. Bu tıbbi aromatik bitkilerden biri de Melissa officinalis(oğul otu) dur.

Melisa (oğul otu) bitkisinin insan sağlığına birçok yararı vardır.

Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;

* Mide rahatsızlıklarının giderilmesinde etkili

* Ateş düşürücü

* Antidepressan görevi görerek sinirleri yatıştırmada etkili

* 2 gr. oğul otu yağı yorgunluk gidermede kullanılmakta

* Yüksek tansiyonu düşürücü

* Kalp çarpıntısının ve nefes darlığının giderilmesinde etkili

* Kalp rahatsızlığının en büyük ilacı

* Yüksek nabız atışını yavaşlatır

* Zeka geliştirici

* Bağırsak sancılarının dindirilmesinde etkili olduğu belirtilmektir

Bitkinin yaprakları, çiçekli dallarından yararlanılır. Bu nedenle de bitki çiçek açma mevsiminde toplanır. Çorba, sebze yemeği, yumurta, tatlı, peynir gibi bazı yiyeceklerde az miktarda kullanılmaktadır. Ayrıca, gıda sanayisinde baharat olarak, alkolsüz içeceklerde, parfümeri, kozmetik sanayisinde, bazı ilaçlarda, bazı dondurma ve şekerlemelerde de kullanılmaktadır.

Melisa (oğul otu), Labitae familyasından, Akdeniz bitkisi olup yaprak tüylülüğü, tırtıklılığına göre üç alt türe sahiptir. Bunlardan sadece Melissa officinalis türü limon kokuludur. Melisa 60-100 cm arasında bitki boyu oluşturan çok yıllık otsu bir bitkidir. Hoş kokusu nedeniyle uzun zamandır bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Arıcılıkta oğul çekmede etkili olduğu için, halk arasında bu bitkiye oğul otu da denilmektedir. 

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BİNGÖL'DE, MELİSA, BİTKİSİ, DİKİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı