Haber Detayı
21 Mayıs 2018 - Pazartesi 09:36 Bu haber 15051 kez okundu
 
BİNGÖL’DE EV ÇIYANLARI ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI
Bingöl’de özellikle yaz mevsiminde ortaya çıkıp evleri saran çıyanlar, vatandaşı tedirgin ediyor. Peki çıyanlar zehirli mı? İşte Çıyanlar hakkında bilinmeyenler…
YAŞAM Haberi
BİNGÖL’DE EV ÇIYANLARI ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI

Bingöl’de özellikle yaz mevsiminde ortaya çıkıp evleri saran çıyanlar, vatandaşı tedirgin ediyor.  Veterinerler, çıyanların zehirli bir hayvan olmadıklarını ancak özellikle çocukların uykularında ağız ve burunlarına girerek öldürücü sonuçlar doğurabileceklerini belirterek vatandaşların dikkatli olmasını istiyor. İşte Özellikle Sıcak yaz gecelerinde ortaya çıkan Çıyanlar hakkında bilmediklerimiz…

EN SIK RASLANAN ÇIYAN TÜRÜ: EV ÇIYANI

Bilimsel adı “Scutigera coleoptrata” olan ev çıyanı, evlerde en sık rastlanan çıyan türlerinden biri olduğu için bu ismi almıştır.  Diğer çıyanlar geceleri aktifken ev çıyanının aydınlıkla ilgili bir sorunu yoktur; o hem gece ve gündüz; hem de ortalıkta görülebilir. 

EV ÇIYANI NE İLE VE NASIL BESLENİR?

Sinekler, hamam böcekleri, termitler, örümcekler, pireler, gümüş böcekleri ve güveler ev çıyanı için leziz avlardır. Yırtıcı olan ev çıyanları ön ayakları ile yakaladığı avına zehrini enjekte eder ve onu öldürüp yer. 

EV ÇIYANI ZEHİRLİ Mİ?

Çıyanlar insan hayatı için ölümcül derecede tehlike arz etmezler. Çıyan sokması durumu, daha çok çıyanların kendilerini savunma ihtiyacı htikleri durumlarda gerçekleşir. Çıyan zehri, alerjik hastalığı olanlarda, çocuklarda ve yaşlılarda ciddi sağlık problemlerine, nadiren de olsa ölümlere neden olabilir.  Evet, ev çıyanları ölümcül derecede tehlikeli olmasalar da onlarla birlikte yaşamak huzursuz edicidir. Çıyanları evinizden uzak tutmanın çeşitli yolları olsa da en etkili böcek ilacı kullanmak. Evinizde, bahçenizde ya da apartmanınızda yaşayan ev çıyanından kurtulmak için onu evinize davet eden koşullar bilinmeli ve bunlara uygun yöntemler alınmalıdır.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DE, EV, ÇIYANLARI, ORTAYA, ÇIKMAYA, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı