Haber Detayı
27 Mayıs 2018 - Pazar 14:51 Bu haber 8882 kez okundu
 
BİNGÖL’DE CİVAN PERÇEM ZAMANI
Bingöl’de bu aylarda çıkan Civan Perçem bitkisinin faydaları saymak ile bitmiyor.
SAĞLIK Haberi
BİNGÖL’DE CİVAN PERÇEM ZAMANI

Bingöl’de Bu aylarda çıkan Civan Perçem bitkisinin faydaları saymak ile bitmiyor. özellikle Bu Mevsimde çıkan bu bitki Yol kenarlarında, kuru çayırlarda, Doğu ve Kuzey Anadolu’da, Balkanlarda ve Orta Avrupa’da bulunmaktadır.

CİVANPERÇEMİ TANIYALIM

Civanperçemi, tüylü, 20-90 cm yüksekliğinde, yaz aylarında beyaz renkli çiçekler açan, kurak toprakları seven bir ottur. Yaprakları uzun ve parçalıdır. Bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında yetişir. Temmuz-Eylül döneminde, çiçeklerin iki karış kadar aşağısından kesilir, demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İyice kuruyunca da hava almayan kaplarda saklanır. İçinde etken madde olarak sabit ve uçucu bir yağ, achillein adlı acı bir glikozit taşır. Uçucu yağda azulen, limonen, seskiteren, pinenler, berneol, cineol gibi maddeler vardır. Latincesi achillea millefolium olan bu şifalı bitki farklı yörelerde akbaşlı, kandilçiçeği, barsam otu, marsamotu, beyaz civanperçemi, sarı civanperçemi ve binbir yaprak otu isimleriyle de anılır. Civanperçemi olarak da yazan kişiler vardır.

CİVANPERÇEMİN FAYDALARI

Hazımsızlığı giderir. Yani sindirim sistemini rahatlatarak sindirim sistemine fayda sağlar. Anemi yani kansızlığı giderir. Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Baş dönmesi, bulantı, burun kanaması gibi hastalıklarda da çok faydalıdır. Yüksek tansiyon yani hipertansiyon için oldukça faydalı bir bitkidir. Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir. Bağırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser, yaraları iyileştirir. Mide kanamaları, mide basıncı, mide yanmasına karşı çayı içilirse büyük fayda sağlar. Mide kanserine dahi iyi gelici özelliği vardır. Migren gibi oldukça şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. Dolaşım sistemine fayda sağlar. Kan damarlarına iyi gelir. Strese, sıkıntıya ve depresyona iyi gelir. Sakinleştirici etkisi vardır. Sırt veya romatizma ağrılarında da etkilidir. Osteoporoz yani kemik erimesine iyi gelmesi de civanperçemi faydaları arasındadır.

Böbreklerin düzenli çalışmasında, iştahsızlık giderici olarak karaciğer düzensizliklerinde, mide ve bağırsak kanalı iltihaplarını iyileştirmek de ve bağırsak bezesi çalışmalarında da faydası görülür. Safra kesesine de fayda sağlar. Özellikle çocuklarda görülen boğmaca ve kızamık rahatsızlıklarına karşı oldukça etkili bir bitkidir. Diyabet yani şeker hastalığına da fayda sağlar. Uykusuzluğa da iyi gelir. Rahat bir uykuya yardım eder. Diş ağrılarını da hafifletici özelliği vardır. Özellikle ilkbaharda polenlerin sebep olduğu göz yaşarması, göz kızarıklığı ve burun akıntısına fayda sağlar.

Yumurtalık iltihabında, döl yatağı (rahim) akıntılarında, döl yatağı kaymasında bu şifalı bitkiden elde edilen oturma banyoları yararlı olur. Ayrıca günde 2 bardak civanperçemi çayını içmek de fayda sağlar. Miyomlarda yani kas yapılı urlarda ve kol, bacak iltihaplanmalarında da oturma banyoları alınabilir.

EĞİR KÖKÜ VE CİVANPERÇEMİ İLE AKCİĞER KANSERİNE KARŞI SAVAŞ!

Bu etkili bitkinin faydaları arasına, akciğer kanamalarına karşı olan faydası da eklenebilir ve bitki, eğir kökü ile birlikte kullanıldığında akciğer kanserini iyileştirebilir. Eğir kökü gün boyunca çiğnenir ve civanperçemi çayı, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 bardak yudumlanarak yavaş yavaş içilir.

BEL AĞRILARINA SON!

Civanperçemi şiddetli bel ağrılarına da iyi gelen bir bitkidir. Bel ağrıları için 1 litre su kaynatılır. Kaynamış suya 50 gram kadar civanperçemi konur ve 5-10 dakika kadar beklenir. Civanperçemi süzülerek kalan suyun soğutulur. Günde 2 bardak içilir.

HEMOROİD (BASUR) TEDAVİSİNDE CİVANPERÇEMİ!

Hemoroid yani basur tedavilerinde de etkili bir bitkidir. Hemoroid tedavisinde civanperçeminin taze yaprakların sıkılması ile elde edilen sıvı yaraların ve basurun üzerine günde 2-3 kez pansuman yapılır. Ayrıca hemoroid yani basur için bu bitkinin merhemi de kullanılabilir.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ ETKİSİ İÇİN NASIL KULLANILMALIDIR?

İdrar söktürücü, mide ve bağırsak gazlarını giderici ve grip tedavisinde 20 gr. bu şifalı bitkiden 1 lt. Suda 20 dk. Kaynatılır, yemeklerden sonra birer kahve fincanı içilir. Bahsedildiği gibi düzenli bir şekilde kullanılırsa birçok hastalığı önleyebilir ve şifa sağlar.

GÜZEL BİR CİLDE SAHİP OLMAK İSTER MİSİNİZ?

Güzel bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Cildimizi güzelleştirmek ve güzel görünmek için birçok yol deneriz. Cilt güzelliği için de bu şifalı bitkiyi kullanabilirsiniz. Cilde civanperçemi çayının düzenli olarak demlenip sürülmesiyle cilt güzelleşir. Aynı zamanda ciltteki kaşıntı ve kızarıklıklara da fayda sağlar. Kuru ciltleri nemlendirmek için de kullanılabilir. Egzama gibi cilt hastalıkları için de faydalıdır.

KIŞ HASTALIKLARINA KARŞI DA ETKİLİ!

Bu şifalı bitki soğuk algınlığında , boğaz ağrılarında ve grip tedavisinde de oldukça faydalı bir bitkidir. Kışın sık sık yakalanılan grip, nezle ve boğaz ağrısı gibi hastalıkların kolay iyileşmesine yardım eder. Balgam söktürücü özelliği vardır. Balgam ile birlikte gelen kuru öksürüğe de fayda sağlar. Sinüsleri rahatlatır.

CİVANPERÇEMİ ADET (REGL) AĞRILARINI GEÇİRİR!

Regl ağrılarına da iyi gelir. Özellikle adet döneminde çok karnı ağrıyan bayanlar mutlaka civanperçemi çayı hazırlayıp içmelidir. Bunun için 1 fincan su kaynatılır. Kaynadıktan sonra içine 1 yada 2 civanperçemi çiçeği atılır. 5-7 dakika demlenmesi için beklenir. Daha sonra çiçekler süzülerek civanperçemi çayı ılık olarak içilir. İsteğe göre bal ile tatlandırılabilir. Adet düzensizliği yada adetin aşırı kanamalı olması gibi durumlarda da fayda sağlar. Menopoz dönemindeki kadınlar da mutlaka civanperçemi kullanmalıdır. Bu şifalı bitki menopoz döneminde terleme, sıkıntı ve ateş basması gibi hallere de iyi gelir.

CİVANPERÇEMİ ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Gebelik boyunca kullanılmamalıdır. Bazı kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Bu yüzden sürekli kullanmadan önce az miktar kullanıp deneme yapabilirsiniz. Ayrıca koroner yetmezliğinde de kullanılması sakıncalıdır.

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DE, CİVAN, PERÇEM, ZAMANI,
Yorumlar
Haber Yazılımı