Haber Detayı
08 Mayıs 2018 - Salı 14:22 Bu haber 10876 kez okundu
 
BİLİM FUARI, BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Bingöl İMKB Kaleönü Ortaokulunda “Herşey Küçük Bir Merakla Başladı” adlı 4006 TUBİTAK Bilim fuarı yapıldı. Fuarda Deprem ile ilgili çalışma ve Ebru sanatı büyük ilgi gördü.
EĞİTİM Haberi
BİLİM FUARI, BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Bingöl İMKB Kaleönü Ortaokulunda “Herşey Küçük Bir Merakla Başladı” 4006 TUBİTAK Bilim fuarı yapıldı. Proje yürütücü Ebru Doğan, 28 Projenin sergilendiğini söyledi. Fuar, Halk oyunları gösterisi ile başladı. Büyük beğeni toplayan gösteriden sonra öğrencilere, hazırladıkları deney düzenekleri ile ilgili bilgiler vererek, deneyler yaptırıldı. Ardından Bilim Fuarının açılışına geçildi ve kurdele kesiminin ardından konuklar binayı gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

ÇOCUKLAR EBRU SANATINI ÖĞRENİYOR

Bilim fuarında Ebru Sanatı büyük ilgi gördü. Kaleönü Ortaokulu Görsel Sanatlar Öğretmeni Osman Başçı yapılan çalışma ile ilgili şunları söyledi; “ Öğrencilerin yoğun talebi üzerine bu çalışmayı okulumuzda yaptık. Bu projeyi yapmamızdaki asıl amaç, öğrencileri motive edici, okula bağlayıcı ve aynı zamanda geliştirici olarak neler yapılabileceklerini ortaya koymak ve Burada sergileyerek aynı zamanda öğrencileri daha verimli, daha istekli hale getirmeyi hedefledik. Ayrıca bu projeyi haftanın üç günü ders içi etkinlik olarak iki saat arayla öğrencilerimiz ile birlikte yapıyoruz. “ dedi. Başçı konuşmasının devamında, Öğrenciler ile birlikte çalıştıklarını ve bu çalışma ile birlikte iyi sonuçlar aldıklarını, bazı öğrencilerinde bu yeteneklerini keşfettiklerini söyledi.

“DEPREM BİZİ UYKUDA YAKALARSA”

Bingöl’ün deprem gerçeğinden yola çıkan öğrenciler “Deprem Bizi uykuda yakalarsa” adlı çalışmasını sergiledi. Bu Proje ile Deprem sırasında medyana gelen sarsıntı nedeniyle duvarlar arasında değişen mesafeleri yapılan sen sör yardımıyla algılanıp, mikro denetleyişi kullanılarak uzaklık değişikliğinde uyarı sistemi aktif hale getiriliyor. Tasarlanan Sistem sayesinde deprem sırasında en ufak mesafe değişimini algılayıp insanları uyaran bir sistem geliştirildi.

Ayrıca Bilim fuarında “Sıvılar Basıncı İletir mi?” projesi ile Sıvıların basıncından faydalanarak hareketli, açılıp kapanan bir köprü tasarlandı. Yine fuarda “Kan gruplarının Kişilik Özellikleri Üzerine Etkisi” adlı proje ile kan gruplarına göre  kişilik özellikleri hakkında konuklara bilgi verildi.

YOUTUBE LİNK: https://youtu.be/Ti08ywC45fw

Kaynak: (BHA) - Bingöl Haber Ajansı Editör:
Etiketler: BİLİM, FUARI,, BÜYÜK, İLGİ, GÖRDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı