Biyografi
Bu biyografi 3292 kez okundu
Osman Nuri Topbaş Kimdir?
Din adamı, alim, mutasavvıf
 
 
 
 

1942 yılında İstanbul Erenköy'de doğdu. Babası Musa Topbaş, annesi de H. Fahri Kiğılı'nın kerîmesi Fatma Feride Hanım'dır. Dedesinin Tam adı İbrahim Fahri Kiğılı 1319 (1901) yılında Malatya’da doğdu. Baba adı Kiğılızade Yahya, ana adı Hediye’dir. Aile köken olarak Bingöl’ün Kiğı ilçesinden göçme olduğu için, soyadı kanunu çıktığında Kiğılı soyadı alındı. Yani Osman Nuri Topbaş aslen Bingöllüdür. 

Osman Nuri Topbaş Kimdir?

Osman Nuri Topbaş 1942 yılında İstanbul-Erenköy'de dünyaya geldi. Annesinin adı Feride, babasının adı ise Musa'dır. Aile kökü Konya-Kadınhanı ilçesine dayanmaktadır. Ailesi Nakşi'dir. İlköğretimini Erenköy Zihni Paşa ilkokulu'nda almıştır. Ortaokuluna 1953 yılında başlayan Topbaş 1960 yılında bitirmiştir. Ortaokulunu İstanbul İmam-Hatip Okulu'nda okumuştur. İmam-Hatip okulunu okurken önemli hocalardan ders almıştır. Bu kişiler ; M. Zekai Konrapa, Abdülkadir Keçeoğlu, Ahmet Davutoğlu, Mahmud Bayram, Ali Rızâ Sağman'dır. Sonradan Necip Fazıl Kısakürek ile yakınlaşarak Büyük Doğu hareketine sempati duydu.

1962 yılında askerliğini Siirt-Tillo'da yedek subay öğretmen olarak yaptı. Yaptığı görev gönlüne çğretmenlik olma isteğini düşürdü. Askerlikten döndüğünde sanayi ve ticarete devam etti fakat Topbaş ilim ve hayır hizmeti etmek istiyordu. Bu sebepten dolayı İlim Yayma Cemiyetinde faal olarak çalıştı. Kendi işyeri adeta bir vakıf gibi, öğrencilere burs, ihtiyaç sahiplerine ise yardım merkeziydi. İş yerinden yaptığı bu yardımları Hüdâyi Vakfının kuruluşundan sonra vakfa taşıdı. Topbaş edebiyata,tarihe,dini ilimlere ve şiirlere olan ilgisinden dolayı 1990'lı yıllarda yazı yazmaya başladı.

Topbaş'ın kitapları birçok dile çevrilmiştir ve kitaplarının çevirilerinin yapıldığı bu dillerin konuşulduğu ülkelerden gelen seminer,konferanslar ve panel tekliflerini kabul ederek, insanlara hizmete devam etmektedir.
Kitapları

Kainat, Kur'an ve İnsanda Tefekkür
Asr-ı Saadet Toplumu
Son Nefes
İslam-İman-İbadet
Nebiler Silsilesi 1-2-3
Hz. Muhammed Mustafa 1-2
Mesnevi Bahçesinden Bir Testi Su
Emsalsiz Örnek Şahsiyet Hazreti Muhammed Mustafa
Gönül Bahçesinden Saadet Damlaları
Mesnevi Deryasından Ab-ı Hayat Katreleri
Öyle Bir Rahmet Ki
Hacc-ı Mebrur ve Umre
İmandan İhsana Tasavvuf
Huzurlu Aile Yuvası
Vakıf İnfak Hizmet
Rahmet Esintileri
Muhabbetteki Sır
Damladan Deryaya
Faziletler Medeniyeti 1-2
Sır ve Hikmet
İhlas ve Takva
Bir Nasihat, Binbir İbret
Eğitimde 101 Adım
Hak Dostlarının Örnek Ahlakından 1-2
Hak Yolculuğu
Hizmet
İnsan Denilen Muamma
Hüdayinin Ziyafet Sofrasından
Sohbet ve Adabı
İbret Işıkları
Tarihe Yolculuk
Gönül Yolculuğu
Hakka Adanmış Gençlik
Müslüman'ın Para ile İmtihanı

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: Osman, Nuri, Topbaş, Kimdir?,
v>
Haber Yazılımı